هواپیمایی ترکیش ایر


هواپیمایی ترکیش ایر که به عنوان هواپیمایی ملی و حامل پرچم ترکیه فعالیت می‌کند، بعد از لوفت هانزا و ایرفرانس سومین ایرلاین بزرگ اروپا از نظر جابه‌جایی مسافر محسوب می‌شود.ترکیش ایرلاین در فرودگاه آتاتورک مستقر است و پروازهایی به بیش از 200 فرودگاه بین‌المللی در جهان برقرار می‌کند. هواپیمایی ترکیش با داشتن 247 مسیر پروازی چهارمین شرکت بزرگ دنیا از لحاظ مسیرهای پروازی به شمار می‌رود. در 20 می 1933 شرکت هواپیمایی دولتی ترکیه به عنوان یکی از بخش‌های وزارت دفاع این کشور تاسیس شد. در این زمان تنها دو هواپیمای پنج نفره، دو هواپیمای چهار نفره و یک توپولوف 10 نفره همه ناوگان هوایی این دپارتمان را تشکیل می داد. دو سال بعد این بخش به سازمانی عمومی و تحت نام مدیریت عمومی ایرلاین‌ها بدل شد تا اینکه در سال 1938 به مجموعه وزارت حمل و نقل این کشور منتقل شد. بعد از دوران جنگ فعالیت‌های این بخش با ایجاد مسیرهای پروازی بیشتر به شهرهایی چون آنکارا، آتن، بیروت، نیکوزیا و ... گسترش یافت.
در سال 1956 دولت ترکیه نام ایرلاین را Turk Hava Yollari (به اختصار THY) تعیین نمود. سپس به اتحادیه جهانی هواپیمایی (IATA) پیوست و یک سال بعد با فروش بخشی از سهام به شرکت بریتیش ایرویز، از خدمات فنی این شرکت بهره برد. وقوع 7 حادثه مابین سالهای 1974 تا 1983 وضعیت این شرکت را در وضع بغرنجی قرار داده بود. تغییر دولت در 1983 و نگاه جدید به این شرکت هواپیمایی سبب تغییرات وسیع و نوسازی ناوگان آن گردید. در سال‌های آغازین قرن بیست و یکم، افتتاح ترمینال جدید در فرودگاه آتاتورک استانبول و عقد قراردادهای همکاری با ایرلاین‌های مطرح جهان، بر وسعت فعالیت‌های این شرکت افزود. در سال 2004 میلادی 36 هواپیمای ایرباس و 15 بوئینگ جدید توسط این شرکت خریداری گردید. سرمایه‌گذاری‌های بعدی نیز به تدریج تزریق گردید تا رشد این شرکت نوپا سریعتر گردد. قبلا آرم این شرکت با زمینه‌ی سفید و نوشته قرمز بود که در سال 2010 برعکس شد. نوشته‌ی Turkish Airlines و نشان پرنده از مشخصه‌های هواپیماهای متعلق به این شرکت هستند.
کلاس های پروازی هواپیمایی ترکیش ایر
سه نوع صندلی کلاس Business، کلاس Comfort و کلاس Economy در پروازهای این شرکت ارائه می‌شود.
کابین کلاس اکونومی
در کلاس "اکونومی" فضایی بین 31-32 اینچ (معادل 78 سانتی‌متر) به مسافر ارائه می‌شود که شامل پشتی صندلی 15 سانتیمتری و فضای استراحتی جهت قرارگرقتن پا است.
همچنین براساس نوع هواپیما سیستمی دیجیتال شامل ال سی‌دی، Mp3 player، رادیو و ... است، که مسافران ‌پروازهای بین‌المللی می‌توانند از بین شمار زیادی از برنامه‌ها، فیلم‌ها و موسیقی ملل، بر حسب علاقه خود، دست به انتخاب بزنند. در زمینه پذیرایی نیز، این شرکت مجموعه‌ای از غذاهای ملل و سنتی ترکیه (سرد و گرم)، را در وعده‌های مختلف صبحانه، ناهار و شام، بسته به زمان پرواز ارائه می‌دهد. ترکیش ایر جهت رفاه هرچه بیشتر مسافران خود، در پروازهای خارجی، خدمات گسترده‌ای را در زمینه "غذاهای ویژه" ازجمله رژیمی، غذاهای مورد تأیید مذاهب مختلف و ... ارائه می‌دهد.
کامفورت کلاس (Comfort)
کلاس "Comfort" یا راحت این شرکت در هواپیماهای B777-300 دارای فضایی با ابعاد 46 اینچ (معادل 116 سانتیمتر) در 19.5 اینچ (معادل 50 سانتیمتر) و در سه ردیف (2-3-2) است. از دیگر امکانات این کلاس پروازی می‌توان به مانیتورهای شخصی 10.6 اینچی، چراغ مطالعه مخصوص هر صندلی و ... است. رستوران بیزینس کلاس با ارائه غذاهای سرد و در ظروف چینی و به همراه دسر، میوه و متخلفات دیگر سرو می‌شود.
بیزینس کلاس
Turkish-Airlines
کلاس "بیزینس" با ارائه صندلی‌هایی به طول 75 اینچ (معادل 188 سانتیمتر)، با امکان خواباندن کامل صندلی، چراغ مطالعه، میز مرکزی با دارا بودن قابلیت جابه‌جایی و... به همراه خدمات یک رستوران واقعی در زمینه پذیرایی، بالاترین سطح کلاسی این شرکت به شمار می‌رود.
وزن بار مجاز هواپیمایی ترکیش ایر
همانطور که در مورد سایر ایرلاین‌ها نیز ذکر شده است، میزان بار مجاز برای جابجایی به نوع بلیط شما و مبدا و مقصد سفر شما بستگی دارد. پس بهتر است قبل از خرید بلیط نسبت به شرایط دقیق میزان بار مجاز اطلاع یابید. در حال حاضر(آذر 93) میزان بار مجاز پروازهای بین‌المللی ترکیش ایرلاینز برای بیشتر مقاصد به صورت زیر است:
کلاس تجاری: 30 کیلوگرم
کلاس راحت: 20 کیلوگرم
کلاس اقتصادی: 20 کیلوگرم
بار مجاز برای نوزاد (تا دو سال) ده کیلوگرم به همراه یک کریر جمع‌شدنی است.
ناوگان هواپیمایی ترکیش ایرلاین
این شرکت به 251 مقصد از 105 کشور جهان در چهار قاره پرواز دارد. در سال 2016 کل ناوگان ترکیش ایر شامل 335 فروند هواپیما است.
خانواده ایرباس ای320
تعداد: 56
ایرباس ای330
تعداد: 29
ایرباس ای330
تعداد: 26
ایرباس ای340
تعداد: 4
بوئینگ 737
تعداد: 113
بوئینگ 777
تعداد: 12
امبرائر ئی-جت
تعداد: 3
Airbus A310-300F
تعداد: 3
ایرباس ای330
تعداد: 7
امبرائر ئی195
تعداد: 3
بوئینگ 737 ام ای ایکس
تعداد: 10

نظر بدهید