هواپیمایی آتا

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی آتا

 شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۲۷ آذر سال ۱۳۸۷ با تصویب رسمی هیئت دولت به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی ایران تاسیس و راه‌اندازی شد. نخستین پرواز این ایرلاین در تاریخ ۱۰ دی سال ۱۳۸۸ هم زمان با افتتاح  رسمی این شرکت توسط وزیر راه و ترابری از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد شهر مشهد انجام گرفت. آتا در واقع فعالیت های پروازی خود را با ۴ فروند هواپیمای مک‌ دانل داگلاس با ظرفیت جا به جایی ۱۶۵ نفر مسافر آغاز نمود. ناوگان هوایی این شرکت در حال حاضر دارای ۸ فروند هواپیمای بوئینگ MD و ۳ هواپیمای ایرباس ۳۲۰ و ۶ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ می باشد.

این شرکت ۱۰ فروند هواپیمای امبرائر ۱۴۵ را سفارش داده است که تا به حا ۲ فروند آن تحویل به شرکت گردیده است و در حال حاضر نیز مورد استفاده می باشد. مالک شرکت آتا هدف این شرکت از خرید این هواپیماهای سبک برزیلی را که البته هرکدام ظرفیت حمل ۵۰ مسافر را در هر پرواز دارند، ایجاد پرواز در مقاصد پروازی شهرهای شمال غربی کشور اعلام کرد که در راس اهداف پروازی این شرکت و هواپیماهای جدید قرار گرفته اند. شروع پروازهای رسمی هواپیمایی آتا و برنامه ریزی برای پروازهای منظم این ایرلاین از تاریخ ۱۷ بهمن سال ۱۳۸۸ از تبریز به مقصد شهر تهران انجام و صورت پذیرفت.شرکت هواپیمایی آتا از ابتدای تاسیس و بهره برداری خود، دارای برنامه ای منظم و مدون بوده و روند رو به رشدی را تا به الان طی نموده است. این شرکت ۴ سال پس از شکل گیری خود در سال ۱۳۹۱ توانست به عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی ایرانی در کشور به لحاظ جا به جایی مسافر معرفی گردد.

در سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۲، این ایرلاین توانست با رشد آمار جا به جایی مسافرانش در جایگاه چهارم این لیست قرار بگیرد. این شرکت در طی این مدت، بیش از ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار مسافر در مسیرهای  پروازی داخلی و بیش از ۱۸۰ هزار نفر را در مسیرهای پروازی خارجی جا به جا نموده است.در حال حاضر که این مطلب مورد نگارش قرار می گیرد، شرکت هواپیمایی آتا پس از ۳ شرکت های هواپیمایی معروف و خوش نام کشور؛ ایران ایر، ماهان ایر و شرکت هواپیمایی آسمان در جایگاه ۴ برترین ایرلاین های کشور قرار گرفته است. در حال حاضر هدف آتا این است تا به جایگاه ۳ این لیست نائل آید و تمامی تلاش این ایر لاین در حال حاضر بر اساس همین هدف است. بر اساس ادعای مالک شرکت هواپیمایی آتا، این یرلاین شاید تنها ایرلاین ایرانی  بدون بدهی در داخل کشور است. همچنین این شرکت مالک تامی هواپیماها و ادوات در دستش نیز می باشد.

نظر بدهید